Zagadka.Jakie ma być dmc zestawu??

Co i jak, wzory pism, nasze doświadczenia ...

Moderator: t90

Awatar użytkownika
siatkon
Pułkownik
Pułkownik
Zodiac: Aries

Zagadka.Jakie ma być dmc zestawu??

Postautor: siatkon » 25 mar 2012, 9:41

W busiki mam tak:
Q1 mam 2000kg (masa przyczepy)
F2 2500kg (całkowita masa pojazdu)
F3 4145kg dmc zestawu?
F3 = dmc zestawu jest poprawna?
Jak wy macie?
Ostatnio zmieniony 25 mar 2012, 18:49 przez siatkon, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał
Zodiac: Gemini

Re: Zagadka.Jakie ma być dmc zestawu??

Postautor: wezuwiusz3 » 25 mar 2012, 17:12

Chyba masz coś nie ten tegest.
Q1 1200-dmc ciągniętej przyczepy z ham.najazdowym
Q2 600 dmc.przyczepy bez ham.najazdowego
E1 2460. dmc pojazdu
G 1395 masa własna pojazdu.

DMC zestawu nie może przekroczyć 3,5 T(auto,przyczepa + to co możesz tym przewieść ,choć byś leciał na pusto).

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
maruch
Porucznik
Porucznik
Zodiac: Aquarius

Postautor: maruch » 26 mar 2012, 9:42

Też mam namieszane:
DMC = 2500 kg
DMC zestawu = 2500 kg
DMC przyczepy bez hamulca = 0 kg
DMC przyczepy z hamulcem = 1000 kg, przy czym masa własna to 1800 kg (1800 + 1000 przyczepy nijak nie daje dopuszczalnych 2500 zestawu...)

Z tego, co pamiętam, to na DMC zestawu ponad 4000 kg to nawet B+E Cię nie ratuje (w PL może, w DE wątpliwe, z tego, co piszą ludzie, a w NO to pewnie jak w DE...), ale C+E.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Piotr Pruszcz
Chorąży
Chorąży
Zodiac: Pisces

Postautor: Piotr Pruszcz » 26 mar 2012, 15:25

maruch ten wpis jest bez sensu.Gdyby tak miało być ,oznaczałoby to że hak masz tylko do dekoracji. :) Koś się majtnął-powinno być DMC z przyczepą 3500 kg i z takim maksymalnie obciążeniem zespołu pojazdów mozna poruszać się na kat.B+E
Wspomnieć należy że zakłady montujące haki holownicze wbijają ich max. obciażenie dosyć dowolnie(chyba w zależności od zaleceń producenta).Przepisy mówią że każda przyczepka lekka,czyli rejestrowana bezterminowo nie moze mieć wiecej niż 750 DMC i tak powinno się wbijać w rubryce o przyczepach bez hamulca i taka przyczepkę holujemy majac kat.B.Co do tych ciężarowych przyczep z hamulcem najazdowym to chyba jest tak że zespół pojazdów nie moze przekroczyć 3500 Kg DMC na kat B+E i przyczepa nie moze być cięższa niż 75% wagi pojazdu holujacego.
Ps.a burdel w przepisach jest -ja mam masa własna 0kg!! ... a DMC 2460 kg.Może dlatego ze skadak?? cholera wie .

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
magnum
Generał
Generał
Zodiac: Taurus

Postautor: magnum » 27 mar 2012, 21:05

A Ja w Syncro ,mam tak:
O.1-2000
O.2-600
F1-2500
F2-2500
F3- ---
G1480
A w multku tak:
O.1-1500
O.2-600
F1i2 -2390
F3- ---

Składak czy nie składak ,to i tak karzą jeżdzić na wage ,albo grzebią w katalogach
Bynajmniej tak jest w moich okolicach
Ostatnio zmieniony 28 mar 2012, 21:13 przez magnum, łącznie zmieniany 1 raz.

ZNOWU DZIAŁA !!! :) http://www.vwbusptm.com.pl/index.html 501 dziewięćset pięćdziesiąt pięć czterysta dwa

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Tygryscb
Chorąży
Chorąży

Postautor: Tygryscb » 28 mar 2012, 17:36

Nie wiem czy mam racje ale
DMC 3500kg (zespół czyli samochód + przyczepa) kat B
3500 kg samochód + dmc 3500kg przyczepy B+C

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Piotr Pruszcz
Chorąży
Chorąży
Zodiac: Pisces

Postautor: Piotr Pruszcz » 28 mar 2012, 18:09

Nie ma czegoś takiego jak B+C -chodziło raczej o B+E?? ,chyba się pomyliłeś.Sięgnałem do zródeł :
Sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 1 lit. b PoRD (prawo o ruchu drogowym). Dopuszcza się również ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.

Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy oraz samochód ciężarowy o DMC nieprzekraczającej 3,5 t nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego, co wynika z art. 62, ust. 1, pkt. 1 PoRD. Oznacza to, że mając kategorię B+E można kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej nawet do 7 t.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
siatkon
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: siatkon » 29 mar 2012, 8:46

Nie wnikam w temat uprawnień do kierowania zespołem pojazdów pow 3,5t. Praw kat b uprawia do kierowania pojazdem lub zespołem pojazdów do 3,5t.!!!
mnie interesuje jakie są i jakie powinna być DMC zespołu pojazdów.
Ja upierałem się w wydziale komunikacji że skoro mam przyczepę 2t i maksymalną masę pojazdu 2,5t to masa całkowita powinna być 4,5t.
Napisałem maila do kulczyk tradex w tek sprawie ...
Wklejam odp.. interesujące!!! :huh:

23.03 (6 dni temu)
do mnie
Szanowny Panie,

w odpowiedzi informujemy, że dcm zespołu pojazdów nie zawsze jest sumą dopuszczalnej masy pojazdu i przyczepy i tak jest również w tym przypadku. Wpis do dowodu rejestracyjnego byłby taki sam „w każdym kraju i w każdym miejscu”.
Z poważaniem
Krzysztof Kunikowski
Biuro Obsługi Klienta

Kulczyk Tradex Sp. z o.o.

ul. Krańcowa 44

61-037 Poznań

PS
Gerard mąsz zaniżoną masę synkro - synkrp puste waży coś około 1670kg. 1480kg waży "zwykły"

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
magnum
Generał
Generał
Zodiac: Taurus

Postautor: magnum » 29 mar 2012, 18:36

Wiem ze jest zaniżona , ważyłem go na wypadzie u Tygrysa , to było równo 2T. :shock:

ZNOWU DZIAŁA !!! :) http://www.vwbusptm.com.pl/index.html 501 dziewięćset pięćdziesiąt pięć czterysta dwa

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 29 mar 2012, 19:59

przerabialiśmy na zlocie chyba w Mosinie i inspektorkami temat DMC i uprawnień B+E...
było ich dwóch i mieli różne zdania... jeden twierdził że może taki zestaw do 4250 a drugi że tylko 3500...
Marcin właśnie zrobił wtedy E do B i zastanawialiśmy się co to mu daje... odpowiedź jak wyżej... przepis jest tak niejasny że nawet inspektorki mieli wątpliwość i wytłumaczyli że w Legionowie jest dwóch od tworzenia i interpretacji przepisów wykładowców... w zależności u którego było zaliczenie to taka była poprawna jedna z 2 możliwych...
ja mam w dowodzie po przepisaniu z papierów Norweskich DMC 2500 a własną 1745
Szewczyk się myli bo na tabliczkach znamionowych pojazdów z Norwegii często jak i w moim było ... pusto...
niektórzy interpretują to jeszcze inaczej... DMC pojazdu 2500 to DMC przyczepy nie może być większe niż DMC pojazdu czyli poniżej 5000 jak w naszym wypadku... a ogranicza je hak który legalnie
w/g fabryki nie przekraczał 2000...
ja ciągam 1000 na ogonie... DMC syncro 2500 więc zapomniałem o podziałach... ale na haku wbili mi tylko 1500 bo tak było w papierach norweskich a na tabliczce haka mam 2000...
wkleję jeszcze ciekawe linki na temat DMC i B+E
http://etransport.pl/forum56466.0.html
w różnych krajach jest różny wpis na tabliczce ... a panowie z lizakiem mają asa w rękawie...

dreg35@forum.busomania.pl ale lepiej pisać na dreg35@wp.pl częściej zaglądam... lub dar.dreg35@gmail.com

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Tygryscb
Chorąży
Chorąży

Postautor: Tygryscb » 02 kwie 2012, 10:16

magnum pisze:Wiem ze jest zaniżona , ważyłem go na wypadzie u Tygrysa , to było równo 2T. :shock:

Jak by ktoś chciał sie poważyć to mamy wagę w wawie Wojnicka 2. :grin:

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
siatkon
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: siatkon » 02 kwie 2012, 14:09

Zaskoczeniem dla mnie była odpowiedź VW i info, że
DMC zestawu wcale nie musi być sumą DMC przyczepy i pojazdu.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał
Zodiac: Gemini

Postautor: wezuwiusz3 » 14 kwie 2012, 20:10

siatkon pisze:Nie wnikam w temat uprawnień do kierowania zespołem pojazdów pow 3,5t. Praw kat b uprawia do kierowania pojazdem lub zespołem pojazdów do 3,5t.!!!
mnie interesuje jakie są i jakie powinna być DMC zespołu pojazdów.
Ja upierałem się w wydziale komunikacji że skoro mam przyczepę 2t i maksymalną masę pojazdu 2,5t to masa całkowita powinna być 4,5t.
Napisałem maila do kulczyk tradex w tek sprawie ...
Wklejam odp.. interesujące!!! :huh:

23.03 (6 dni temu)
do mnie
Szanowny Panie,

w odpowiedzi informujemy, że dcm zespołu pojazdów nie zawsze jest sumą dopuszczalnej masy pojazdu i przyczepy i tak jest również w tym przypadku. Wpis do dowodu rejestracyjnego byłby taki sam „w każdym kraju i w każdym miejscu”.
Z poważaniem
Krzysztof Kunikowski
Biuro Obsługi Klienta

Kulczyk Tradex Sp. z o.o.

ul. Krańcowa 44

61-037 Poznań

PS
Gerard mąsz zaniżoną masę synkro - synkrp puste waży coś około 1670kg. 1480kg waży "zwykły"

DMC przyczepy nie może przekraczać więcej ,jak 3/4 DMC pojazdu ciągnącego przyczepę..Reasumując,jeżeli samochód waży 1400 kg,to przyczepa wraz z ładunkiem nie może przekroczyć 1050 kg,a suma tych pojazdów nie może przekroczyć 3,5 T.DMC Twojego pojazdu mimo że uwarunkowania techniczne pozwalają na ciągnięcie takiej landary,to przepisy nie pozwolą na ciągnięcie takiej przyczepy na B(chyba że zarejestrujesz busa do 7 ton tak jak np.Avia ,a i w dowodzie nie wbiją ci inaczej.Samochód 1400 (z grubsza)+ładunek 1000 kg,i zostaje ci 1000 kg MCP,czyli masa przyczepki +ładunek nie może przekroczyć 1000kg.Chyba że się mylę to mnie poprawcie.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Wróć do „Przeglądy, rejetracje, ubezpieczenia”