WEBASTO + Ogrzewanie podłogowe

Czyli co nam przyjdzie do busa włożyć ...

Moderator: t90

Awatar użytkownika
Ballack_1989
Kapitan
Kapitan
Zodiac: Libra

WEBASTO + Ogrzewanie podłogowe

Postautor: Ballack_1989 » 28 paź 2011, 13:15

Jestem na etapie rozmyślania o ogrzewaniu postojowym WEBASTO! :biggrin: Myśle, że nie głupim pomysłem byłoby wykorzystanie tej sposobności i puszczenia instalacji wodnej-podłogowej przez którą to podróżowałaby ciecz chłodząca w strone silnika! Są tego dwa podstawowe plusy:
1. Ogrzewanie podłogi w przestrzeni pasażerskiej. :grin:
2. Skuteczniejsze oddawanie temperatury cieczy chłodzącej poprzez wydłużoną droge do silnika.

Główkuje czy nie zrobić niezależnego obiegu plynu Webasta, dzięki czemu w prosty sposób rozwiąże problem grzania w okresie letnim (wolałbym by płyn przy każdej możliwej okazji nie grzał podłogi). W/w jest zdecydowanie plusem, ponieważ wyłączając Webasto, nie będzie problemu z "ogrzewaniem" paki. Minusem jednak jest utrata możliwości ogrzewania silnika na postoju przed rozruchem, co przedłużyłoby jego żywot, oraz kulture pracy przy starcie!!

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Zrobić niezależny obieg, czy też stworzyć przekładnie obiegową( możliwość przełączenia obiegu podłogowego z zaworem zwrotnym co by mi płynu z silnika nie cofało, na obieg standardowy-bezpośredni powrót z chłodnicy do silnika), czy też darować sobie i zrobić osobny obieg!? :blink:

Czekam na wszelkie sugestie, negacje itp. :) Pozdrawiam!

Obecnie w stajni Bus T3 1.6D '79r
Chciałbym umrzeć spokojnie we śnie jak mój dziadek... a nie drąc się i
krzycząc jak pasażerowie w jego aucie.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Grzegor
Pułkownik
Pułkownik
Zodiac: Capricorn

Re: WEBASTO + Ogrzewanie podłogowe

Postautor: Grzegor » 28 paź 2011, 18:21

Witam
Ciekawy pomysł - ale ja bym sie na takie rozwiązanie nie decydował , instalacja wodna w busie jest i tak skomplikowana i zawodna - dodawanie dodatkowych kombinacji to proszenie sie o kłopoty .
Z jamkich bys to chciał wykonac materiałow ? nie jest łatwo o porządne - ja np szukam trójnika do wody ale takiego który nie zacznie ciec po roku i nie jest łatwo znalezc .
pzdr

Grzegor---Vanagon/Eastfalia Syncro '90 Powered by subaru RS MY 06/11 2,5 NA ---- GG:10684896 Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Ballack_1989
Kapitan
Kapitan

Postautor: Ballack_1989 » 28 paź 2011, 19:43

Próbę i tak podejmę! :twisted: Jeżeli chodzi o obecną instalacje, to już jest naruszona! Poprzedni właściciel pozakladał jakieś zawory na przewód w okolicy nagrzewnicy, do tego są dwa przewody idące pod samochodem swoja drogą przypięte do poszczególnych elementów podwozia opaskami zaciskowymi-to nie jest dobrze wykonana robota, także chętnie chwycę jakiś schemat instalacji chłodzącej T3 by wiedzieć do jakiego stopnia moja odbiega od oryginału, co pokombinował pod deską rozdzielczą, oraz gdzie się wepnę z Webasto! Instalacje podłogową wykonam z przewodów dobrze oddających ciepło o tym przeznaczeniu! Mam kilka pomysłów, lecz wykonam najpierw kilka testów na 10 metrowym przewodzie, by sprawdzić czy użyć jednego przewodu o większej średnicy, czy też zastosować trójnik z którego poleci instalacja w dwie strony o mniejszym przekroju przewodów, dzięki czemu nie będzie obszerna wzwyż. Już wiem, że pierw stworze niezależny układ obiegu cieczy, sprawdzę jej skuteczność, a dopiero wtedy zastanowię się nad scaleniem dwóch układów. Jedno jest pewne! To będzie działać! :biggrin: Udokumentuje to w pełni i na bieżąco będę wrzucał zdjęcia, oraz filmiki! :twisted:

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
t90
Administrator
Administrator
Zodiac: Leo

Postautor: t90 » 28 paź 2011, 20:11

Ale:
1. Nagrzewnica z tyłu w zupełności wystarcza
2. Ilość cieczy chłodzącej w busie to ile ... 16 litrów?
3. Czy pompa to zasili?
4. Jeśli to ma działać zimą, czy przypadkiem silnik nie będzie za zimny?
5. W instalacji lubi zbierać się wszelakiego rodzaju syf, jak zwiększysz jej objętość zbierać się go będzie jeszcze więcej.
6. Wypłukanie busowego układu nie jest łatwe, a ty jeszcze chcesz to utrudnić

I pewnie jeszcze z 1000 innych ale bym znalazł.

T3 '86 1.6D (CS) -> 1.7D (KY) -> 1.9TD (AAZ + BOOSTPIN 1,6TD) + 3H -> AAP (agonia, kto go przytuli?)
T3 '90 2.1 (SS) na podtlenku LPG w sekwencji + ASL

Trzeba myśleć praktycznie, dopóki nie przyjdzie czas, że można już zacząć myśleć niepraktycznie.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Ballack_1989
Kapitan
Kapitan

Postautor: Ballack_1989 » 28 paź 2011, 23:13

1. Nagrzewnica z tyłu w zupełności wystarcza
2. Ilość cieczy chłodzącej w busie to ile ... 16 litrów?
3. Czy pompa to zasili?
4. Jeśli to ma działać zimą, czy przypadkiem silnik nie będzie za zimny?
5. W instalacji lubi zbierać się wszelakiego rodzaju syf, jak zwiększysz jej objętość zbierać się go będzie jeszcze więcej.
6. Wypłukanie busowego układu nie jest łatwe, a ty jeszcze chcesz to utrudnić

1. Nagrzewnica była pierwszym pomysłem (nawet mam już jedną w fajnym stanie razem z dmuchawą).
2.Dokładnie--->16litrów
3. Jedna pompa moglaby mieć problem, więc pomyślałem o pompie wspomagającej tej samej mocy ssącej tym samym wytwarzającej ciśnienie od 0,9 do 1,5 bar-zsynchronizowanej
4. Ciężkie pytanie, ponieważ nie wiadomo czy płyn powracając do silnika ma jakieś ścisłe widełki temperatury własnej! Przypuszczam, że ilość ciepła jaka zostałaby oddana, nie wpłynie na niedogrzanie bloku silnika. Ogrzewanie przewidziane jest na pace w miejscu obecnej jeszcze tylnej kanapy, czyli zaraz przy silniku.
5. Zwiększona powierzchnia jest adekwatna do zwiększonej ilości płynu, czyli stopień zamulenia pozostaje w stałej normie na cm3 przewodu.
6. Słuszna uwaga! Bardzo słuszna! Swoją drogą pytanie! Czy ktoś słyszal, widział, żeby gdzieś, kiedyś byl zastosowany filtr cząsteczkowy w układzie chłodzenia? Według mnie chociaż cyklicznie, ale taki zabieg powinien być stosowany co mogłoby odciążyć układ chłodzenia z tego szlamu!

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
t90
Administrator
Administrator
Zodiac: Leo

Postautor: t90 » 29 paź 2011, 7:30

Ten skos chcesz podgrzewać? Ale coś tam będziesz na tą pakę zakładać? Jakąś kanapę i materacyk? Coś mi się wydaje, że całe to ciepło zostanie zaizolowane.

T3 '86 1.6D (CS) -> 1.7D (KY) -> 1.9TD (AAZ + BOOSTPIN 1,6TD) + 3H -> AAP (agonia, kto go przytuli?)
T3 '90 2.1 (SS) na podtlenku LPG w sekwencji + ASL

Trzeba myśleć praktycznie, dopóki nie przyjdzie czas, że można już zacząć myśleć niepraktycznie.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
hugowart12
Sierżant
Sierżant
Zodiac: Sagittarius

Postautor: hugowart12 » 29 paź 2011, 8:33

Witam ja mam w swoim webasto wodne podpięte pod oryginał układu ogrzewania i działa bez problemu i jestem z tego zadowolony. Rano pale i jadę, a mam tdi silnik po 15 min. ma jakies 40 50 stopni dla mnie to wystarcza poz. hubert

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Ballack_1989
Kapitan
Kapitan

Postautor: Ballack_1989 » 29 paź 2011, 9:39

Hugowart12 jakie ciśnienie wytwarza Twoja pompka webasta? Orientujesz się możę? Mam też pytanie dotyczące ogólnie webasta! Czy muszę szukać jakiegoś konkretnego modelu, czy moge sie nie bać i kupować webasto od passata, bmw, lub mercedesa itd...? :help:

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Grzegor
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: Grzegor » 29 paź 2011, 11:44

Witam
Same webasta były takie same - różnił sie tylko osprzęt i roczniki ( generacje) webast /ebesprecherów.
pzdr

Grzegor---Vanagon/Eastfalia Syncro '90 Powered by subaru RS MY 06/11 2,5 NA ---- GG:10684896 Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
siatkon
Pułkownik
Pułkownik
Zodiac: Aries

Postautor: siatkon » 30 paź 2011, 7:52

Właśnie robię ogrzewanie podłogowe w domu.
Wszystkie podłogówki kładzie się na minimum 5cm styropianu, jakaś izolacja od dołu musi być! Inaczej to całe ciepło pójdzie w dół. Ciepło zawsze przepływa z miejsc o temp wyższej do miejsc o temp. niższej.
Następnie jakiś przewód do tego przystosowany, jakiś PEX.
Następnie wylewka- jakoś te przewody trzeba zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Jak po przewodach chodzić?
a jeszcze zawór termostatyczny, bo można by sobie paluszki poparzyć przy zmianie butów.
Cały zestaw należałoby możne wyposażyć w kocioł CO?? Ewentualnie zrobić grilobusa z podkową na wodę?? i sie podpinać?
Czemu nie.

Witam wszystkich starych znajomych.
aktual tel 788235135 lub +4746264945

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Ballack_1989
Kapitan
Kapitan

Postautor: Ballack_1989 » 30 paź 2011, 10:25

Właśnie robię ogrzewanie podłogowe w domu.
Wszystkie podłogówki kładzie się na minimum 5cm styropianu, jakaś izolacja od dołu musi być! Inaczej to całe ciepło pójdzie w dół. Ciepło zawsze przepływa z miejsc o temp wyższej do miejsc o temp. niższej.
Następnie jakiś przewód do tego przystosowany, jakiś PEX.
Następnie wylewka- jakoś te przewody trzeba zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Jak po przewodach chodzić?
a jeszcze zawór termostatyczny, bo można by sobie paluszki poparzyć przy zmianie butów.
Cały zestaw należałoby możne wyposażyć w kocioł CO?? Ewentualnie zrobić grilobusa z podkową na wodę?? i sie podpinać?
Czemu nie.

Oczywiście myślałem o podłodze. Chcę zastosować podwójnie mate bitumiczną z powłoką aluminiową! Motywem przewodnim było oczywiście nie puszczanie za dużej ilości temperatury w dół która to zachowuje się dokładnie tak jak opisałeś! Oto przykład maty którą chce zastosować:
http://allegro.pl/mata-bitumiczna-z-alu ... 00485.html
Ostatnio skupiłem swoją uwage na rurach wielowarstwowych (zdaje się 3 warstwy a w tym aluminium) które spełniają swoje zadanie.
Jeżeli chodzi o zabezpieczenie rur od zewnątrz, to temat nie podlega dyskusji! Musi to być stabilny materiał by można było nawet po nim skakać(mam nadzieje, że znalezienie takiego materiału przepuszczającego ciepło nie sprawi mi większego problemu).
Zawór termostatyczny... Termostat w Webasto?
Kocioł CO... Najlepiej kominek z płaszczem wodnym, oraz velux w dachu;) :twisted:
Grzegorz dzięki za info! Rozumiem, że mam się skupić na stanie nabywanego sprzętu, oraz tym by był kompletny!

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Grzegor
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: Grzegor » 30 paź 2011, 17:59

Witam
Ballack - jesli mozesz to uzupełnij profil - bedzie milej sie do Ciebie zwracać , ale to na marginesie .
Widzę ze rozpiera Cie pozytywna energia - i dobrze moze właśnie dzięki takim ludzią świat idzie naprzód - jednak w tym wypadku mysle że szkoda twojego zapału - dla mnie to absurdalny projekt - naprawde ciezko mi w nim dostrzec jakieś wymierne korzyści - nie odbieraj tego jako krytyki - ja poprostu sam mam za soba kilka nietrafionych pomysłów na które poszło sporo mojego czasu i energii i po prostu namawiam Cię na skierowanie sie na jakiś bardziej rozwojowy projekt .
Jak bedziesz jechał to tylna nagrzewnica z powodzeniem ogrzeje Ci samochód z tyłu , na postoju twój projekt żeżre accu w 0,5 h i bedzeisz pchał busa żeby odjęchać :).
pzdr
ps
czy zastanawiałęs sie ile dołozysz wagi do busa takimi matami ?, ja mam busa wyklejonego dookoła matami polimerowymi - koszt ogromny , roboty z tydzień czasu - efekt raczej niewarty nakładów .

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Ballack_1989
Kapitan
Kapitan

Postautor: Ballack_1989 » 31 paź 2011, 0:48

Ten skos chcesz podgrzewać? Ale coś tam będziesz na tą pakę zakładać? Jakąś kanapę i materacyk? Coś mi się wydaje, że całe to ciepło zostanie zaizolowane.
W planie jest materac(materiał typu gąbka). :grin:

-- 31 paź 2011, o 03:11 --

Ballack - jesli mozesz to uzupełnij profil - bedzie milej sie do Ciebie zwracać , ale to na marginesie .
Widzę ze rozpiera Cie pozytywna energia - i dobrze moze właśnie dzięki takim ludzią świat idzie naprzód - jednak w tym wypadku mysle że szkoda twojego zapału - dla mnie to absurdalny projekt - naprawde ciezko mi w nim dostrzec jakieś wymierne korzyści - nie odbieraj tego jako krytyki - ja poprostu sam mam za soba kilka nietrafionych pomysłów na które poszło sporo mojego czasu i energii i po prostu namawiam Cię na skierowanie sie na jakiś bardziej rozwojowy projekt .
Jak bedziesz jechał to tylna nagrzewnica z powodzeniem ogrzeje Ci samochód z tyłu , na postoju twój projekt żeżre accu w 0,5 h i bedzeisz pchał busa żeby odjęchać .
pzdr
ps
czy zastanawiałęs sie ile dołozysz wagi do busa takimi matami ?, ja mam busa wyklejonego dookoła matami polimerowymi - koszt ogromny , roboty z tydzień czasu - efekt raczej niewarty nakładów .

Jeśli chodzi o serie nie trafionych pomysłów, to uwierz mi... Wiem coś o tym, ale dzięki prze...ale to przeróżnym pomysłom i podejmowaniem prób zrealizowania, budowały się co raz to ciekawsze realizacje:) Nie zapominajmy o bardzo istotnej sprawie! Ogrzewanie podczas jazdy, a ogrzewanie postojowe, to dwa światy!! Jeśli Webasto wcinałoby tak akumulatory o pojemności minimum 70Ah w 0,5h, to nikt by sie na to nie decydował-to po pierwsze :) Po drugie nie popełnie tak dużego błędu, jak użycie istniejącej już instalacji do eksperymentów z ogrzewaniem, a o baterii zasilającej nie wspomne! Do takich układów "zawsze" puszczamy osobną instalacje zasilającą! Wystarczy tylko sobie wyobrazić co sie dzieje w głowie człowieka, gdy np. kontrolki zaczynają wariować, bo gdzieś jest przebicie na mase, a Ty nie wiesz za co sie zabrać, bo powpinałeś się tysiącem gadżetów Made In China:D Między innymi tak jak już pisałem, zaczne od niezależnej instalacji elektrycznej, jak i cieplnej:) Ogromne dzięki za te cenne rady i przestrogi :drinks: Aaa... Byłbym zapomniał! Całego samochodu to ja nie mam nawet ochoty wyklejac! Przestrzeń którą wypaćkam matami, a przede wszystkim jej waga, nie przekroczy wagi obecnej kanapy z metalową podstawą;) ;)

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
maruch
Porucznik
Porucznik
Zodiac: Aquarius

Postautor: maruch » 31 paź 2011, 8:29

Teoria.... Ale odnośnie punktu 4 - przepływem "wody" do chłodnicy steruje termostat. Co w zimie (a przecież o ogrzewanie zimą chodzi Ci najbardziej), gdy termostat będzie przepuszczał wodę tyko na krótko? Podłoga nawet nie zdąży Ci się nagrzać, nie mówiąc o oddaniu tego ciepła do środka busa. A co latem, gdy termostat przez większość czasu jest otwarty? Będzie Ci grzało podłogę? LATEM???

Jeśli już kombinować coś takiego, to raczej podłączać to do "małego obiegu", czyli obwodu,który idzie tylko i wyłącznie na nagrzewnice. A i tam musiałbyś założyć jakiś zawór, coby paluszków nie poparzyło...

A jak to wszystko zabezpieczyć przed korozją? Możesz użyć tych rurek aluminiowych, a na nich nadbudować całą podłogę.... Rurki aluminiowe możesz podłączyć do instalacji od tylnej nagrzewnicy... Ile to będzie? +50 kg do wagi busa?

No i ulubione pytanie niektórych ;) : Czy ten wysiłek będzie wart efektu?

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Ballack_1989
Kapitan
Kapitan

Postautor: Ballack_1989 » 31 paź 2011, 12:03

Myślę, że temat jest troszkę na wyższym etapie, niż zastanawianie się co zrobić latem, bo chyba pewnych rzeczy można się domyślić, że istnieją takie gadżety jak zawory:) Postaram się zrobić jakiś amatorski schemat i wrzucę, także puki co wstrzymajcie się z serią pytań tego typu;)
Ile to będzie? +50 kg do wagi busa?

Padło pytanie-->padła odpowiedź! Proszę czytać uważnie i ze zrozumieniem posty. Pozdrawiam:)

-- 31 paź 2011, o 16:34 --

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Grzegor
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: Grzegor » 31 paź 2011, 18:04

:)
podaba mi sie twój upór , webasta wodne oryginalnie montowane w busach w ogóle nie służą do podgrzewania wnętrza busa na postoju , żeby tak było trzeba przerobic instalacje elektryczna żeby włączały sie wiatraki na nagrzewnicach - i wtedy accu starcza czasami na 0,5 h , twojego projektu akurat sie to nie tyczy :) .Mata która podlinkowałeś przede wszystkim jest mata wygłuszającą, jej właściwości izolujace a w zasadzie odbijajace ciepło są sprawą dodatkową.
pzdr

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Piotr Pruszcz
Chorąży
Chorąży
Zodiac: Pisces

Postautor: Piotr Pruszcz » 31 paź 2011, 19:59

Pamiętaj że cieki wodne mają wpływ niekorzytsny :)

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Ballack_1989
Kapitan
Kapitan

Postautor: Ballack_1989 » 31 paź 2011, 22:12

Piotr Pruszcz sugerujesz, że mam się wyposażyć w różdżkę? :confused: ;)

-- 1 lis 2011, o 00:19 --

Grzegor mata będzie w takim miejscu, gdzie wygłuszenie wpłynie tylko na dobre! Silniczek mi ładnie cyka, ale im ciszej, tym lepiej:)

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links