Stuka, puka, wnerwia su..!

Moderatorzy: t90, dreg35, magnum

Awatar użytkownika
Ballack_1989
Kapitan
Kapitan
Zodiac: Libra

Stuka, puka, wnerwia su..!

Postautor: Ballack_1989 » 03 lis 2011, 0:19

Cześć i czołem! W dzisiejszym programie zajmiemy się zawieszeniem! Kupując od gostka busa, kazał mi zwrócić uwagę na luz w prawym przednim kole, który dawał sie we znaki na każdej nierówności nawierzchni. Patrze, badam, ciagne, szarpie... Diagnoza: Drążek jak w morde strzelił! Fakt! Gość potwierdza, że do zrobienia! Zamówiłem drążki i końcówki. Dziś je zainstalowałem, cały happy pewny swej diagnozy wskakuje by wykonać jazdę próbną, wycofuje z garażu i... i znowu słyszę puuk...puk,puk,puk,tuk,tuk,puk! Drążek po wyciągnięciu ukazał swój stan-fatalny! Takie luzy, że świat nie widział. Po wymianie stukot ten sam! Mogę to opisać mniej więcej w taki sposób! Stuka tak, jakby były luzy na amortyzatorze co w 100% przenosi się na nadkole! Jak bym gdzieś tam włożył o 1/4 cieńszą śrube! Jest może jakiś punkt który wywołuje taki stukot? Szarpałem twardo i nic! :hmm: Jakieś gumy? Tuleje? Amortyzator? Nie wiem! Drugi raz mam doczynienia z zawiechą T3 :confused: :help:

Obecnie w stajni Bus T3 1.6D '79r
Chciałbym umrzeć spokojnie we śnie jak mój dziadek... a nie drąc się i
krzycząc jak pasażerowie w jego aucie.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
49_kazik
Pułkownik
Pułkownik

Re: Stuka, puka, wnerwia su..!

Postautor: 49_kazik » 03 lis 2011, 3:17

U mnie początkowe stadium tej dolegliwości, na razie skrzypi (też nad prawym przednim kołem) na przeglądzie prosiłem diagnostę by się dobrze temu przyjrzał i pomógł postawić diagnozę ale też nic nie wymyślił. Przypuszczam to w okolicy górnej śruby w tulejach gumowych, (tą śubę podobno trudno wybić a w zamian szpilka od głowicy). Popsikam tam czasem WD, a po deszczu nie skrzypi :) .

1,9 td, niebieski 1,7d czerwony

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator
Zodiac: Aquarius

Postautor: dreg35 » 03 lis 2011, 5:42

pukać może wiele rzeczy ... przy hamowaniu albo na wybojach...
jeśli taki luz jak na amorze to sprawdź sworznie górny i dolny oraz łączniki drążka stabilizatora i drążek do nadwozia...
weź w tym celu żabę podstaw pod wahacz... podnieś koło ... poruszaj kołem na boki a potem w pionie... podłóż łyżkę monterską pod koło poruszaj kołem góra i dół ...
opisz w której pozycji jest luz... zwróć uwagę na górne mocowanie amortyzatora...
49_kazik takie skrzypienie to najczęściej tuleje górnego wahacza... ale ta śruba to na pewno nie pasuje od głowicy...

dreg35@forum.busomania.pl ale lepiej pisać na dreg35@wp.pl częściej zaglądam... lub dar.dreg35@gmail.com

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Ballack_1989
Kapitan
Kapitan

Postautor: Ballack_1989 » 03 lis 2011, 12:32

Dziś wezmę jakąś belkę, podniose go i zobaczę co się urodziło. Ok 21 dam znać.

-- 4 lis 2011, o 01:54 --

Troche się robota przeciągneła... A więc tak... Podniosłem, obruszałem i efektu zero. Wrzuciłem lewarek pod wahacz i skupiłem sie na amorku, bo ten dzwięk przypominał mi stukanie przy wyrobionej gumie mc persona z którą miałem kiedyś doczynienia w seicento. Jak się okazało, po nałożeniu klucza na nakrętke od amorka, bez problemu mogłem ruszać we wszystkie strony świata tymże elementem! Mało tego! Ktoś tak przeprowadzał eksperymenty używając kawałka opony zamiast tajemniczej gumy jaka powinna sie tam zapewne znajdować! By mieć pewność, że to ten element, zrobiłem z różnych śmieci kliny by zminimalizować pole skoku amorka! Hałas spadł o 1/3, czyli strzał dobry! co ja tam mam za gume zaserwować żeby mi nie biło tak, bo to nie zdrowe jest :| Dzięki Dreg! :clap:

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Ballack_1989
Kapitan
Kapitan

Postautor: Ballack_1989 » 19 lis 2011, 19:48

Usterka mnie zwiodła! Pukanie szybko powróciło, więc przeczekałem do dziś i znalazłem problem! Wystarczylo troche luzu na szczęce hamulcowej, która nie drgała na boki, lecz w górę i dół-i to mnie zwiodło! Zdemontowałem, oczyściłem, poskładałem! Stukot przechodzi do historii;) Dzięki za wskazówki :clap:

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Wróć do „Zawieszenie”