1.6 D na 1.9 TDI i skrzynia 4 na 5

Moderatorzy: t90, dreg35, magnum

Awatar użytkownika
mikoxl7
Szeregowy
Szeregowy

1.6 D na 1.9 TDI i skrzynia 4 na 5

Postautor: mikoxl7 » 21 lut 2017, 19:39

Witam serdecznie

Jestem nowym użytkownikiem forum zatem serdecznie witam wszystkich moim pierwszym wpisem. :)
Od kilku tygodni jestem szczęśliwym (i trochę przerażonym) współwłaścicielem VW T3 z 85 roku - silnik 1.6d i skrzynia 4. biegowa.
Wspólnie z grupą przyjaciół zakupiliśmy busika w ramach naszego podróżniczego projektu "Jedziemy Po Wolność". W 2015 roku objechaliśmy Polskę dookoła Fiatem 125p, a w tym roku przepięknym busikiem zamierzamy przejechać ok 9000km po zachodniej części Europy (aż po Hiszpanię i Portugalię).
Długo marzyliśmy o tej studenckiej podróży i w końcu udało się! Zdobyliśmy w całkiem niskiej cenie auto. Emocje powoli już opadają, schodzimy na ziemię i zabieramy się do pracy. A pracy tej będzie sporo, bo bus jest w stanie... średnim.
Jako, że na podróżowaniu się znamy, ale niestety na mechanice już mniej postanowiliśmy zasięgnąć rady u bardziej doświadczonych kolegów. Tak jak piszemy w temacie, zamierzamy wymienić nasz obecny silnik (1.6d) na jednostkę mocniejszą 1.9 tdi 90 KM najprawdopodobniej z Golfa III. Chcielibyśmy również wymienić naszą skrzynię z 4- na 5-biegową. Te dwie czynności są dopiero początkiem, mimo wszystko są dla nas kluczowe i chyba najważniejsze. Zupełnie nie chodzi nam o uzyskanie wysokich prędkości, ale bezpieczny przejazd przez góry z sześcioma osobami na pokładzie i naszymi bagażami na dachu.
Ze względu na nasz brak doświadczenia mechaniczngo mamy kilka wątpliwości i jeżeli bylibyście uprzejmi pomóc nam je rozwiać - bylibyśmy bardzo wdzięczni. Zastanawiamy się nad takim kwestiami jak :
- z jakich aut najlepiej wyciągnąć silnik? Słyszeliśmy o Golfie III, Seacie Toledo, Seacie Ibiza, Audi 80, Audi 100, VW Passacie. Czy w któryś z tych propozycji lepiej się nie pakować?
- jak z elektryką? Czy do komputera przy tym silniku trzeba wyciągnąć całą instalację elektryczną z auta-dawcy?
- czy jakaś konkretna skrzynia biegów będzie najbardziej kompatybilna z tymi silnikami? Jaką polecacie?
- czy macie jakieś źródła kupna skrzyń? niestety w internecie raczej jest ich mało
- czy polecicie jakiś warsztat, miejsce gdzie można zrealizować powyższe wymiany? Nie ukrywamy, że nasz budżet studencki jest mocno ograniczony, ale oczywiście rozumiemy, że takie wymiany wymagają dużo pracy i szanujemy to.
- może o czymś jeszcze powinniśmy pamiętać przy tych wymianach?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
I pozdrawiam bardzo serdecznie
Mikołaj :)

PS. Serdecznie zapraszam na stronę naszego projektu :
https://www.facebook.com/jedziemypowolnosc/?fref=ts

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał
Zodiac: Gemini

Re: 1.6 D na 1.9 TDI i skrzynia 4 na 5

Postautor: wezuwiusz3 » 21 lut 2017, 22:50

Panowie,czy przypadku na Radomiaku nie zamieściliście podobnego posta??Gdzies już takie cos czytałem.Studenci ,mały budżet ,samochód ledwo co kupiony i nie przeglądnięty i podróż prawie 10k kilosi.
Najlepsza skrzynia 5 biegowa to 3H.Silnik z gofra 3 AAZ.I pomyślcie chociaż o jednej osobie co jest kumata mechanicznie.W trasie wszystko zdażyć sie może a będziecie za granicą.W każdym bądż razie albo mieć gruby portfel,albo dobrze przygotowany samochód.Niektórzy wracali na lawecie do Polski.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
tomalimonkey
Chorąży
Chorąży
Zodiac: Scorpio

Postautor: tomalimonkey » 22 lut 2017, 8:51

Nie zapomnijcie DOKŁADNIE sprawdzić hamulców, bo przy takiej masie i nie do końca sprawnych hamulcach busowych bedziecie miec przerąbane. Tym bardziej ze jedziecie w kierunku Hiszpanii, więc pewnie górzystych terenów nie ominiecie. Ja mam włożony silnik 1,9TDi o oznaczeniach 1Z (u mnie zrobiony na mechanicznej pompie ale tego raczej wam nie polecam) od sharana mk1 i za miesiac tez bede wkladal skrzynie 3H po przeglądzie (uszczelniacze i olej). Jesli chcecie łatwo wlozyc TDika to lipnie zrobiliscie kupujac 1,6d, bo praktycznie cały osprzęt jest potrzebny od 1,6TD (JX) z busa (łapy silnika, kolektory, dolot do turbo, nawet samo turbo dobrze jest miec od busa, wtedy najmniej lepienia będzie).

A co do samego pomysłu, to uważam że jest naprawde super i zycze powodzenia :)

VW T3 1,6TD->1,9mTDi + 3H + ATE57 (w toku)

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
mikoxl7
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: mikoxl7 » 22 lut 2017, 18:29

wezuwiusz3 pisze:Panowie,czy przypadku na Radomiaku nie zamieściliście podobnego posta??

Nie jeszcze tam nie pisaliśmy, ale podobnych projektów trochę jest i nie jesteśmy pierwsi. :)
Z wielką chęcią wzięlibyśmy ze sobą "kogoś mechanicznie kumatego" ale niestety nikt taki się nie znalazł do tej pory, więc chyba będziemy zdani na siebie. No cóż jakoś sobie poradzimy. Mam nadzieję... :D

tomalimonkey:
No niestety będziemy musieli poszukać tego osprzętu. Co już powoli czynimy.

Kieruję jednak zasadnicze pytanie. Czy możecie polecić jakieś dobre miejsce, gdzie te zmiany można zrobić? Raczej nie chcielibyśmy oddawać busa w niesprawdzone ręce.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Snellius
Kapitan
Kapitan
Zodiac: Cancer

Postautor: Snellius » 23 lut 2017, 10:26

Dreg ;)

VW T3 86' 1.9TDI 1Z + ABB 0,78

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Elias
Chorąży
Chorąży

Postautor: Elias » 24 paź 2017, 7:38

Czołem wszystkim. Podobnie jak Mikoxyl wiosną tego roku nabyłem wymarzoną T3. Radość w rodzinie była niesamowita a najbardziej ucieszyły się dzieci perspektywą spania pod podnoszonym dachem bo to wersja z zabudową Teca. Ale no właśnie silnik 1,6 chyba bez turbo kopci jasnym dymem i raczej jego naprawa nie ma sensu. Dlatego mam pytanie do doświadczonych Kolegów czy jest w okolicy Radomia jakiś człowiek, który ma doświadczenie w przekładkach silnika z golfa III do T3. Chodzi o człowieka godnego zaufania, który zna specyfikę tematu tzn i ogarnia temat całościowo czyli zestrojenie elektroniki silnika pedału gazu i wszystkich innych spraw.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links