Dopasowanie skrzyni do 1,7d

Moderatorzy: t90, dreg35, magnum

Awatar użytkownika
rzabba
Sierżant
Sierżant

Dopasowanie skrzyni do 1,7d

Postautor: rzabba » 21 lis 2013, 12:26

Moja skrzynia biegów ABH coraz bardziej niedomaga. Tak bardzo, że pora ją czymś zastąpić. Mam możliwość kupienia skrzyni DK ale rozmawiając z osobą mającą pojęcie o skrzyniach do T3 usłyszałem, że nie ma sensu takiej zakładać z dwóch powodów:

- za szybka i autko będzie "wykrywać górki zanim je zobaczę"
- przejście z górnego wybieraka na dolny to krok w tył

Argument z górkami rozumiem, ale aż taka różnica będzie w "uciągu"? To tylko ok 11-12 km szybciej na 4 biegu przy 4000 obr/min. W sumie na tym co mam zwalniam miejscami do ok 80 km/h jadąc do Warszawy A2 jak będzie na nowej nie wiem. Redukcja na 3 i pociągnie jak wolniejsza na 4 czy ogólnie będzie lipa? Z krokiem w tył to nie bardzo kumam, a nie miałem czasu się dopytać. Dla mnie to krok w przód. Wymiana zj...nej skrzyni na dobrą :lol: ale może gdzieś jest haczyk... O tym, że nie będzie pasować sztuka za sztukę to wiem. W komplecie dostałbym poziomy drążek od krzyżaka przy baku do skrzyni i poduszkę skrzyni.

Silnik jak w tytule - 1,7d i na razie nie planuję wymiany. Jeśli będzie kiedyś konieczna to nie nastawiam się na jakąś mocna jednostkę napędową. Może 1,9 bez turbo czyli 64 koniki. Ale to może... Kiedyś tam... Szukając skrzyni mam zwracać uwagę zwłaszcza na maks. przełożenie całkowite, czy wystarczy szukać czegoś z przekładnia główną w okolicach 5,5 czyli tego co mam? Nie planuję często jeździć wyładowanym do końca samochodem ani systematycznie ciągać przyczepki. Czasem może się taka sytuacja przytrafić ale to będą wyjazdy rekreacyjne, góra kilka razy w roku.

Czy jest możliwość chociaż pobieżnego sprawdzenia skrzyni sprzedawanej jako wymontowana z samochodu? Kręcenie wałkiem, wrzucanie biegów wybierakiem - da się coś wtedy wywnioskować? Na co zwracać uwagę?

Najlepiej jakby się wypowiedział ktoś, kto miał okazję pojeździć 1,7d z jakimiś innymi skrzyniami niż moja.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
magnum
Generał
Generał
Zodiac: Taurus

Re: Dopasowanie skrzyni do 1,7d

Postautor: magnum » 24 lis 2013, 17:57

Niestety,nie ma metody na 100% sprawdzenie skrzyni poza autem.Możesz tylko sprawdzić czy się kręci i zabardzo niehałasuje .
Dopiero po zamontowaniu wyjdzie czy wyje i czy biegi niewyskakują
Widzisz że na tej co masz to już wyczuwa górke, a na DK będziesz jeszcze wcześniej wiedział że będzie wzniesienie :hmm: ale na 3ce ją pokonasz :good:
Dolny wybierak jest poprostu starszym rozwiązaniem , ale jak będziesz miał niepowyrabiane elementy wybieraka ,to będzie też dobrze działać :good:

ZNOWU DZIAŁA !!! :) http://www.vwbusptm.com.pl/index.html 501 dziewięćset pięćdziesiąt pięć czterysta dwa

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
siatkon
Pułkownik
Pułkownik
Zodiac: Aries

Postautor: siatkon » 24 lis 2013, 23:32

Jeździłem z górnym i dolnym, i nowszy jest bardzie wrażliwy na niewłaściwą regulację i luzy, ale działa przyjemniej. Dolny wybierak działa trochę wajchowato, trzeba się nawajchować,
Skrzynie z dolnym wybierakiem mają opinię bardziej żywotnych, wg mnie są bardziej żywotne. Dłuższa skrzynia, dalej podparte łożyska,
Kiedyś wysypała mi się skrzynia z górnym - założyłem z dolnym DM przekładnia gł 5,43 bardzo dobra do 1,7D troszkę wolniejsza od ABH...
Jak założysz DK to ciężko będzie.. możne coś pomoże obniżenie opon 15% niższe coś pomogą..
Tu ktoś szukał takiej skrzyni DK viewtopic.php?f=80&t=2177&p=16547#p16547 może się zamieni?
Skąd jesteś?

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator
Zodiac: Aquarius

Postautor: dreg35 » 25 lis 2013, 6:10

ori skrzynia do 1,7D to główne 5,5 i nie sądzę żebyś dobrał lepiej niż fabryka aczkolwiek wszystko zależy od Twojego poczucia co jest dobrze a co jest lepiej...
masz teoretycznie w/g mnie najlepiej dobraną skrzynię 5,5 i ostatni bieg teoretycznie 0,78 ...
5,43 byłaby trochę szybsza a nie wolniejsza...
z skrzyniami starego typu jest jeszcze trudniej z częściami a nie wszystkie pasują od nowego typu...
chyba znajdę ABH bez 4-biegu...

dreg35@forum.busomania.pl ale lepiej pisać na dreg35@wp.pl częściej zaglądam... lub dar.dreg35@gmail.com

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
andrzejk
Porucznik
Porucznik
Zodiac: Leo

Postautor: andrzejk » 28 lis 2013, 20:27

DK+17D=4bieg tylko z górki przerabiałem własnymi łapami,( mimo ostrzeżeń kolegów :secret:)

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
rzabba
Sierżant
Sierżant

Postautor: rzabba » 15 gru 2013, 15:59

ABH wyjęte. ABF w trakcie montażu. W trakcie pojawił się problem z mocowaniem poduszki skrzyni biegów. Przy odkręcaniu pourywały się śruby mocujące poduszkę do poprzecznej belki pod podłogą. Z resztą nie pierwszy raz się urwały, bo widać stare fragmenty śrub z próbami wiercenia. Ktoś wcześniej dospawał do poduszki dodatkową płytkę żeby przesunąć mocowanie w bok. Te punkty mocowania zniszczyłem ja (i korozja) ukręcając śruby. Jak to wyleczyć?

Jest jakiś patent na zamocowanie tej poduszki bez spawania pod samochodem?. Spawanie samej blachy od poduszki poza autem nie jest problemem ale nie chcę i nie bardzo mam jak włazić ze spawaniem pod auto. Czy można zastosować w takim miejscu solidne stalowe nitonakrętki przewiercając sam profil od spodu, lub przewiercić podłogę wraz ze wzmocnieniem na wylot i tak skręcić z jakimiś dużymi podkładkami od góry (wyjdzie gdzieś pod ostatnimi fotelami ale to chyba i tak straszna partyzantka...) czy jakiś inny sposób? :|

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
andrzejk
Porucznik
Porucznik
Zodiac: Leo

Postautor: andrzejk » 15 gru 2013, 21:17

Ja bym wspawał nakrętki i potem przegwintował bo zapewne się skurczą po spawaniu,raz a dobrze. :good:

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 16 gru 2013, 6:04

ja zawsze staram się usunąć stare śruby i w razie potrzeby rozwiercam na 10...
nitonakrętki wytrzymają...
nie wierć na wylot...

dreg35@forum.busomania.pl ale lepiej pisać na dreg35@wp.pl częściej zaglądam... lub dar.dreg35@gmail.com

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
rzabba
Sierżant
Sierżant

Postautor: rzabba » 10 mar 2014, 16:49

Tempo mało olimpijskie ale do przodu:
Nitonakrętki zaciśnięte i dla pewności obspawane, założona "nowa" poducha skrzyni, kompletne sprzęgło + uszczelniacz wału i łożysko wspierające wałek sprzęgłowy. Skrzynia ABF - troszkę wolniejsza. Niby działa cicho, wszystkie biegi wchodzą w miarę lekko (jeszcze nie przesmarowane sterowanie), ale:

skrzynia miała być w pełni sprawna, leżała ok roku na podwórku z (podobno) spuszczonym olejem. Jak odkręciłem korek spustowy to wylało się najpierw ok. pół litra wody, potem rzekomo spuszczony olej. Woda zirytowała mnie tylko troszkę. Nie była zmieszana z olejem, więc musiała się dostać do środka po demontażu skrzyni. Bardziej od wody zirytowała mnie miotła z metalowych wiórków na magnesie korka, a jeszcze bardziej kawałek blaszki i die metalowe kulki przyklejone tuż obok. Jak ogarnę forumową galerię, to wkleję fotki tego znaleziska. Może ktoś zidentyfikuje resztki ;) .

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 10 mar 2014, 18:23

a więc skrzynia ponowie do wyjęcia i do rozebrania bo niedługo będą większe kłopoty z wkładaniem biegów...
zapewne wypadły Ci blaszki od prowadzenia dźwigni widełek...
najczęściej 3-4 biegu w skrzyni 4-biegowej...
jak rozbierzesz to obejrzyj czy rudy nie zostawił podpisu...

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał
Zodiac: Gemini

Postautor: wezuwiusz3 » 24 maja 2015, 16:02

Nawiązując do ostatniego postu i odpowiedzi Darka ,mam pytanie.Co może powodować że np.z 4 biegu na 3 nie da się włożyć biegu bez kombinowania.Po zeszłorocznym remoncie wszystkie biegi wchodziły ładnie i płynnie.Ostatnio jednak pojawił się ten sam problem co przed remontem,więc wykluczam synchrony i regulację oraz luzy na drążkach.Z 4 biegu ma trzeci można albo wkładając z 4 na 2 i pużniej na 3,albo z 4na 3 jeżeli przytrzymam w miejscu 3 drążek zmiany biegów i wycisnę do połowy sprzęgło,jednocześnie dodając gazu .Na postoju wszystkie biegi wchodzą ładnie i jak samochód się prawie już zatrzymuje,to też płynnie się da zmienić bieg z 4 na 3.
Podejżewam właśnie te blaszki,ale na co zwrócić szczególną uwagę przy rozbieraniu skrzyni.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
jajanko
Kapitan
Kapitan
Zodiac: Pisces

Postautor: jajanko » 24 maja 2015, 21:31

wezuwiusz3 pisze:Co może powodować że np.z 4 biegu na 3 nie da się włożyć biegu bez kombinowania.Po zeszłorocznym remoncie wszystkie biegi wchodziły ładnie i płynnie.Ostatnio jednak pojawił się ten sam problem co przed remontem,więc wykluczam synchrony i regulację oraz luzy na drążkach.Z 4 biegu ma trzeci można albo wkładając z 4 na 2 i pużniej na 3,albo z 4na 3 jeżeli przytrzymam w miejscu 3 drążek zmiany biegów i wycisnę do połowy sprzęgło,jednocześnie dodając gazu .Na postoju wszystkie biegi wchodzą ładnie i jak samochód się prawie już zatrzymuje,to też płynnie się da zmienić bieg z 4 na 3.
Podejżewam właśnie te blaszki,ale na co zwrócić szczególną uwagę przy rozbieraniu skrzyni.

Blaszki synchronizatorów albo niepełne wysprzęglenie.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał

Postautor: wezuwiusz3 » 25 maja 2015, 7:55

Raczej te blaszki,ale dla czego??Wyglądały na nie pouszkadzane.Chyba że gniazda w obudowie gdzieś są powycierane i coś im nie pasi,ale na postoju przy uruchomionym motorze wchodzą ładnie,tylko podczas jazdy nie trafia.
Ma ktoś może klucz do sprzedania do pierścienia koronowego na ataku??

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
magnum
Generał
Generał

Postautor: magnum » 25 maja 2015, 9:14

Dlatego że na postoju nie obraca się zębatka ,z tzw.pieskami :grin:

ZNOWU DZIAŁA !!! :) http://www.vwbusptm.com.pl/index.html 501 dziewięćset pięćdziesiąt pięć czterysta dwa

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał

Postautor: wezuwiusz3 » 25 maja 2015, 9:27

Gerard ,chodzi o t z tymi 3 jakby kamieniami zabezpieczonymi pierscieniem

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 26 maja 2015, 4:34

wezuwiusz3 pisze:Gerard ,chodzi o t z tymi 3 jakby kamieniami zabezpieczonymi pierscieniem

te blaszki popularnie nazywane pieskami nie umożliwiają wkładania biegu tylko zabezpieczają przed wyskakiwaniem...
blaszki synchronizatorów... nie wiem o co biega ? https://weddleindustries.com/products/1000167/1001026
prędzej pękła bieżnia ... https://weddleindustries.com/products/1000170/1002112
ale najpierw zobacz z zewnątrz a potem sprawdź dźwignię wybieraka w skrzyni...
klucz do nakrętki ataku mogę dorobić bo gotowego nie mam na półce...

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał

Postautor: wezuwiusz3 » 26 maja 2015, 14:31

O właśnie o te kamienie mi chodziło.
Darek ile takie dorobienie klucza by kosztowało.Z zewnątrz chodzi Ci o sprawdzenie luzów??
Samą dżwignię wybieraka,jak zakładałem,to lekko klepnąłem z wierzku po otworze na wieloklin i pużniej nabiłem .
Miałem gdzieś zdjęcie jak wygląda właśnie ten wieloklin na wałku.Według mnie to był lekko podtarty i wybierak miał luz.Po zabiegu biegi wchodziły ładnie aż do wyjazdu ostatniego do Łapanowa.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 26 maja 2015, 19:30

więc sprawdź jeszcze raz... jak z 2 wchodzi a z 4 na 3 nie to dla mnie tylko luzy albo synchronizator lub bieżnia przesuwki...
jak pamiętam to płaciłem coś koło 500 ale parę lat temu... spróbuję się dowiedzieć czy jeszcze ma dorobiony taki klucz lub ewentualnie za ile dorobi...

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał

Postautor: wezuwiusz3 » 26 maja 2015, 21:10

Cena raczej dla mnie zaporowa,ale jak by Ci nie sprawiło to kłopotu,to możesz go zapytać z ciekawości.
Zastanawiam się czy czasami takiego klucza nie dało by się zrobić z koszyka sprzęgłowego skrzyni automatycznej z VW B5 :scratch:,albo z jakiejś innej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 27 maja 2015, 4:16

może i tak ale nigdy nie próbowałem...

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
magnum
Generał
Generał

Postautor: magnum » 27 maja 2015, 7:10

Coś mi się wydaje, że średnica tego kosza jest ze 3x większa :scratch:

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links