samochody specjalne

Moderatorzy: t90, dreg35, magnum

Awatar użytkownika
evjann
Chorąży
Chorąży
Zodiac: Taurus

samochody specjalne

Postautor: evjann » 04 sie 2010, 10:42

z jaką prędkością może poruszać się samochód zarejestrowany jako specjalny?

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
t90
Administrator
Administrator
Zodiac: Leo

Re: samochody specjalne

Postautor: t90 » 04 sie 2010, 11:59

Pojazd specjalny
  • pojazd samochodowy lub przyczepa, konstrukcyjnie nieprzeznaczone do przewozu osób lub ładunków.
Pojazd członowy
  • zespół pojazdów składający się z pojazdu silnikowego złączonego z naczepą.
Zespół pojazdów
  • pojazdy złączone ze sobą w celu poruszania się po drodze jako całość; nie dotyczy to pojazdów złączonych w celu holowania.

Art. 20.

1. W ustawie Prawo o Ruchu Drogowym określa się dopuszczalną prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym jako 60 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.
  2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.
  3. Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, wynosi w przypadku:

Zespołu pojazdów lub pojazdu nie wymienionego w pkt 1:
  1. na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 80 km/h,
  2. na pozostałych drogach - 70 km/h.

Jeśli kamper jest zarejestrowany jako samochód ciężarowy (o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony) wówczas w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym ustawodawca określa dozwoloną prędkość poza obszarem: na autostradzie 130 km/h, droga ekspresowa dwujezdniowa 110 km/h, ekspresowa jednojezdniowa oraz na drodze dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku – 100 km/h, na pozostałych drogach – 90 km/h. W drugim punkcie mamy pojazdy i zespoły pojazdów nie wymienione powyżej, które mogą poruszać się poza obszarem zabudowanym 80 km/h (m.in. drogi ekspresowe, autostrady) oraz na pozostałych drogach – 70 km/h. Kampery zazwyczaj klasyfikuje się jako pojazd specjalny (nie wymieniony w punkcie pierwszym), czyli obowiązują te dwie prędkości i nie można rozwijać prędkości większej niż 80 km/h, niezależnie do rodzaju drogi.

Oznacza to, że taki sam samochód o takiej samej DMC i takich samych gabarytach, jeśli nie jest zarejstrowany jako kamper, może poruszać się w zgodzie z przepisami z większą prędkością.

T3 '86 1.6D (CS) -> 1.7D (KY) -> 1.9TD (AAZ + BOOSTPIN 1,6TD) + 3H -> AAP (agonia, kto go przytuli?)
T3 '90 2.1 (SS) na podtlenku LPG w sekwencji + ASL

Trzeba myśleć praktycznie, dopóki nie przyjdzie czas, że można już zacząć myśleć niepraktycznie.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
evjann
Chorąży
Chorąży

Postautor: evjann » 04 sie 2010, 19:35

to po co robiłem swojego busa by mozna jechać 115 :cooll: caly czas
przy 80 to mi się nawet 5 nie opłaca wbijać
wybieram się w piątek na Chorwację i właśnie wyczytałem w gazecie że specjalne mogą właśnie 80
przestrzega to ktoś i jakie są kary?

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
t90
Administrator
Administrator
Zodiac: Leo

Postautor: t90 » 05 sie 2010, 0:19

To pewnie tak jak z ograniczeniem do 50 w terenie zabudowanym ... A kary, no wiesz ... wg. taryfikatora :-)

A bus pewnie poszedł by i szybciej, jakbyś mu trochę mniejsze bańki założył. Ja na 3H i z kołem 205/65R15 osiągnąłem 127 km/h wg. GPS. Więc Twoje AAP 0.78 MUSI mieć trochę za ciężko.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

T3 '86 1.6D (CS) -> 1.7D (KY) -> 1.9TD (AAZ + BOOSTPIN 1,6TD) + 3H -> AAP (agonia, kto go przytuli?)
T3 '90 2.1 (SS) na podtlenku LPG w sekwencji + ASL

Trzeba myśleć praktycznie, dopóki nie przyjdzie czas, że można już zacząć myśleć niepraktycznie.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
evjann
Chorąży
Chorąży

Postautor: evjann » 05 sie 2010, 4:17