Jak przygotować się do wyprawy?

Moderatorzy: t90, dreg35, magnum

Awatar użytkownika
Elias
Chorąży
Chorąży

Jak przygotować się do wyprawy?

Postautor: Elias » 06 mar 2018, 8:41

Witam wszystkich. Przeglądałem wątki forum i nie znalazłem takiego, który by podejmował temat zawarty w tytule. Chciałbym zachęcić wszystkich Busowiczów podróżników, którzy mają za sobą dalsze i bliższe podróże żeby dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie całej logistyki związanej z przygotowaniami do podróży. Jakie części i wyposażenia koniecznie należy zabrać żeby można było wykonać proste naprawy w trasie czyli takie "musisz to mieć". Na co zwracać uwagę? Niezbędne narzędzia itp? Oczywiście liczę na przyjazną atmosferę towarzyszącą dyskusji budującą ducha wspólnoty Fanów VW T3.
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Grzegor
Pułkownik
Pułkownik
Zodiac: Capricorn

Re: Jak przygotować się do wyprawy?

Postautor: Grzegor » 06 mar 2018, 20:19

Witam
Myslę ze najpierw trzeba by doprecyzować termin "wyprawa" .
Dla kazdego znaczy to co innego .
Moim zdaniem najlepszym rozwiazaniem jest utrzymywać busa w stanie technicznym który zagwarantuje bezproblemowa podróz .
Sporo przejechałem busem i w sumie nigdy nic poważnego nie zepsuło mi sie podczas wakacyjnego wyjazdu . Woze ze soba podstawowy komplet narzędzi , gafe , trytytki kawałki kabli ( to od czasu jak upaliła mi sie kostka stacyjki i zostałem bez świateł) kiedyś woziłem jeszcze przegób ale ostatnio dałem sobie spokój . Zawsze zepsuje sie to czego akurat nie wziełeś :)
pzdr

Grzegor---Vanagon/Eastfalia Syncro '90 Powered by subaru RS MY 06/11 2,5 NA ---- GG:10684896 Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał
Zodiac: Gemini

Postautor: wezuwiusz3 » 06 mar 2018, 23:10

Przede wszystkim zabieram te rzeczy ,które mogą mnie unieruchomić.Sprawna zapasuwka,lewarek i klocek.Poza tym pasek klinowy do alternatora,kable rozruchowe bądż drugi akumulator.Sprawna gaśnica i stalowa linka holownicza,komplet kluczy,jakieś kable i konektorki,żarówki,reg.nap,olej,płyn hamulcowy,przekażnik do świec,włącznik świateł,trochę śrub i nakrętek nie zaszkodzi,wężyki od przelewów i wężyk do zasilania,przegub też pod siedzenie się zmieści.
W kraju nie ma problemu ,więc nie ma sensu obładowywać busa,ale za granicą,nawet nakrętka od piasty się przyda,
Wszystko zależy gdzie i po co się wybieramy.Te powyższe graty wożę standardowo w samochodzie.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Elias
Chorąży
Chorąży

Postautor: Elias » 07 mar 2018, 7:52

Fajnie że jest odzew. Intencją moją było stworzenie miejsca do wymiany doświadczeń w zakresie zarówno radzenia sobie z problemami mechanicznymi jak również z patentami typu np... jakie usprawnienia można zrobić w instalacji elektrycznej z punktu widzenia użytkowania jej na biwaku lub podpięcia laptopa może dodatkowej lampki oświetlającej mapnik w czasie jazdy itp. Jakie Macie patenty na polowe prysznice kiedy nocujecie na dziko? Słowem wszystkie Wasze pomysły dotyczące wypraw dalszych i bliższych. Ja jestem zielony w temacie, dopiero za 3 tygodnie blacharz zaczyna gruntowny remont mojego T3CamperBusa i kombinuję czy na tym etapie można by było wprowadzić jakieś usprawnienia poprawiające funkcjonalność. Pewnie są takie kwestie w tym zakresie o których nie mam zielonego pojęcia. A przygoda związana z podróżowaniem dopiero przede mną i doczekać się już nie możemy z całą rodzinką.
Jeszcze raz dzięki za odzew i co ważne brak szyderstw przynajmniej do tej pory.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Grzegor
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: Grzegor » 08 mar 2018, 22:48

Elias może uzupełnił byś swój profil ?
Co do rzeczy o które pytasz sporo z tego już jest na forum .
Dobrze by było gdybyś wiedział jakie wyprawy planujesz , czy to będą wypady w głusze czy raczej zwiedzał będziesz kempingi nie ma sensu robić auta "do wszystkiego" zwłaszcza że T3 jest dość mały .
pzdr

Grzegor---Vanagon/Eastfalia Syncro '90 Powered by subaru RS MY 06/11 2,5 NA ---- GG:10684896 Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator
Zodiac: Aquarius

Postautor: dreg35 » 09 mar 2018, 5:37

jak jeżdżę po Polsce to zabieram tylko lewarek i zapas oraz podstawowy zestaw kluczy żarówek itp... jak jadę dalej to dokładam tylko jakiś wąż olej płyn i paski i tyle...

dreg35@forum.busomania.pl ale lepiej pisać na dreg35@wp.pl częściej zaglądam... lub dar.dreg35@gmail.com

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał

Postautor: wezuwiusz3 » 09 mar 2018, 21:30

Jak sie wybierasz np.w góry ,to warto dorobić sobie włącznik manualny wentylatora i pompki wymuszenia obiegu.Ja niby nie mam jednego i drugiego ,bo mam założoną nową chłodnicę,więc jakimś dziwnym trafem potrafię podjeżdżając pod górkę jeszcze zbic temperaturę.Nie cisnę do spodu ,bo jeszcze jedzie ,tylko fajera w dół i ogień na obrotach pod górkę .Nie czekam aż silnik spadnie z obrotów .Na postojach korzystam np.z laptopa zasilanego na 220.Mam przetwornicę 300/500.Przetwornica przydaje mi się czasami też na postojach,jak muszę coś przylutować,np,kabelek od wtyczki jakiegoś urządzenia.Do tego warto mieć parę rozmiarów koszulek termicznych no i taśmę izolacyjną.A i dobra sprawa jest wozić ze sobą mydlik (pastę,ale bez kamieni)i nie tylko do mycia rąk się to przyda,a np.na wszelkie W kiedy np.rozcieknie Ci sie zbiornik,zwłaszcza za granicą.Dobre jest też rozmoczone mydło w konsestencji plasteliny.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 10 mar 2018, 5:21

panowie nie czarujmy się ...miejsce w busie jest ograniczone i wszystkiego i tak nie zabierzemy więc dobre przygotowanie auta przed podróżą a potem dobry asistance...

dreg35@forum.busomania.pl ale lepiej pisać na dreg35@wp.pl częściej zaglądam... lub dar.dreg35@gmail.com

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Elias
Chorąży
Chorąży

Postautor: Elias » 12 mar 2018, 8:42

OOOOOO TO CHODZIŁO. Dzięki Panowie za odzew. Dreg35 i Wezuwiusz3 to jest ten rodzaj praktycznej wiedzy, który chciałbym żeby się pojawił na tym poscie. Być może gdzieś w innych postach są jakieś strzępy takich informacji ale ja chciałem żeby powstał w jednym miejscu zbiór wiadomości dotyczących tego tematu. Widziałem w necie patent na prysznic z ciepłą wodą. Jedna panna miała na bagażniku dachowym w T3 zamontowaną na długości całego bagażnika plastikową rurę taką jak do kanalizy o przekroju 110mm. Rurę wypełniało się wodą a od strony tylnej klapy zamontowany był króciec z przykręcanym sitkiem prysznicowym. laska deklarowała że po całym dniu jazdy oczywiście w porze letniej ma około 40 l zagrzanej przez słońce wody do prysznica. Fajny patent tym bardziej że nie specjalnie drogi w wykonaniu. Ciekawe tylko czy faktycznie działa. Jeszcze raz dzięki za wpisy i zachęcam do kontynuacji bo zaczyna się robić interesująco. Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał

Postautor: wezuwiusz3 » 12 mar 2018, 11:03

Ja mam zwykły prysznic turystyczny na 20 L .
http://allegro.pl/bestway-prysznic-natr ... 5f2b425d53
Na sambie był patent prysznica w samochodzie zamontowanego,tylko trzeba mieć albo wysoki.dach podnoszony lub stały.Do miski w koło przypięty parawanik i podwieszony.Można też z tyłu na klapie coś podwiesić jakiś parawanik i też coś podłożyć.Zbiornik pożna wymodzić w klapie ,tylko trzeba jakies podpórki przy otwieraniu i Arnolda do otwierania klapy.
Na forum camper team jest temat z podgrzewaczem do wody .Jest tego dużo ,tylko porozrzucane po całym internecie.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Grzegor
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: Grzegor » 12 mar 2018, 20:04

[quote="Elias" Jedna panna miała na bagażniku dachowym w T3 zamontowaną na długości całego bagażnika plastikową rurę taką jak do kanalizy o przekroju 110mm. Rurę wypełniało się wodą a od strony tylnej klapy zamontowany był króciec z przykręcanym sitkiem prysznicowym. laska deklarowała że po całym dniu jazdy oczywiście w porze letniej ma około 40 l zagrzanej przez słońce wody do prysznica.[/quote]
Masz tez ekstra 50 kg wysoko nad środkiem ciężkości .
pzdr

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Elias
Chorąży
Chorąży

Postautor: Elias » 13 mar 2018, 13:19

No ale na torze Monza lub Hungaroling raczej ścigał się nie będę :-)

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 14 mar 2018, 5:31

bez ścigania jeżdżąc powyżej 100 albo po bezdrożach zobaczysz że sprawia różnicę każde 10 cm. i każde 10 KG. ...

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Elias
Chorąży
Chorąży

Postautor: Elias » 14 mar 2018, 8:10

Panowie próbowałem jechać 100 moim Busiorkiem i to było akustyczne wyzwanie tak że prędkości powyżej 100 raczej mi nie grożą hahaha. Co do bezdroży to z tylnym napędem trzeba sobie raczej odpuścić, chyba że jest jakiś patent który można zamontować w celu zblokowania mechanizmu różnicowego ale pewnie nie ma takowego. O jeżeli jesteście w stanie komfortowo pomykać powyżej 100 to czym wygłuszaliście nadwozie?

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 14 mar 2018, 18:49

Posłuchaj jeżdżę 140-150 a wcześniej na UN1 180 i nie decybele były moim największym problemem a prowadzenie się busa i hamulce...
nie wygłuszałem...
można dołożyć blokadę tylnego mostu jak jest w syncro i tak mam w weście ...
albo można założyć blokadę 40 % opartą na wiskozie...

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał

Postautor: wezuwiusz3 » 14 mar 2018, 21:12

A ja myślę żę panna musiałą mieć dobrze doładowanego busa poniżej lini środka ciężkości i dla tego te 50 kilo powyżej nie grało dużej różnicy.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Elias
Chorąży
Chorąży

Postautor: Elias » 16 mar 2018, 10:32

No Panie Dreg35 to teraz rozpalił Pan moją wyobraźnię co do blokad. A co do prędkości hmm.... dzyzus gratuluję odwagi ja raczej nie porwę się na takie osiągi jeżeli chodzi o prędkość. Ale te blokady...... no to mnie zainteresowało na maksa. Czy jeżeli dobrze rozumiem działa to w ten sposób że jeżeli wbiję się na lekko zapiaszczoną, polną drogę to będę mógł zablokować mechanizm różnicowy tak żeby obydwa tylne kółeczka równo pociągnęły? :-). Co do laski z patentem prysznicowym to podpinam linka do filmiku żeby każdy mógł sobie białkiem rzucić.
https://www.youtube.com/watch?v=RnTqHR7n_IY

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 16 mar 2018, 19:11

Elias pisze:No Panie Dreg35 to teraz rozpalił Pan moją wyobraźnię co do blokad. A co do prędkości hmm.... dzyzus gratuluję odwagi ja raczej nie porwę się na takie osiągi jeżeli chodzi o prędkość. Ale te blokady...... no to mnie zainteresowało na maksa. Czy jeżeli dobrze rozumiem działa to w ten sposób że jeżeli wbiję się na lekko zapiaszczoną, polną drogę to będę mógł zablokować mechanizm różnicowy tak żeby obydwa tylne kółeczka równo pociągnęły? :-). Co do laski z patentem prysznicowym to podpinam linka do filmiku żeby każdy mógł sobie białkiem rzucić.http://busomania.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=RnTqHR7n_IY

tak obydwa koła będą ciągnąć jeśli zastosujesz blokadę z syncro a jeśli szperę to tylko na 40% ale bez Twojego zaangażowania a tak to musisz wyciągną gałkę która steruje podciśnieniem które uruchamia siłownik i załącza blokadę...

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Elias
Chorąży
Chorąży

Postautor: Elias » 16 mar 2018, 21:57

No to pięknie i o to chodzi. W sumie fajne rozwiązanie pośrednie pomiędzy zwykłym 2wd a syncro

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał

Postautor: wezuwiusz3 » 17 mar 2018, 19:23

Darek ,a jak cenowo to wychodzi taka blokada??.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 18 mar 2018, 4:44

komplet z montażem trochę ponad 3000 PLN trzeba liczyć...

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
wezuwiusz3
Generał
Generał

Postautor: wezuwiusz3 » 18 mar 2018, 19:18

Trochę kosztuje,ale tak jak dla mnie taka inwestycja by się przydała,zwłaszcza że częśto wjeżdżam w takie miejsca gdzie człowiek o zdrowych zmysłach się nie pcha,no ale czasami trzeba dojechać i nawet jak wiem że stanę i trzeba będzie ciągnąć busa,to i tak wjeżdżam.Czasami nie wiele trzeba ,bo bus się np.przechyli na jedną stronę i odciąży drugie koło i jest lipa,a tak jak by zapiął blokadę,to zawsze można by się było poratować.
Trzeba będzie nad tym pomyśleć.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Elias
Chorąży
Chorąży

Postautor: Elias » 19 mar 2018, 8:32

No tak powiem szczerze że to dobry kompromis pomiędzy syncro a zwykłym busem. I tak mając dopieszczonego kampera nie pchał bym się w błoto więc w syncro raczej szkoda inwestować ale z drugiej strony żeby gdzieś na dziko się przekimać warto by było mieć coś co pomoże w lekkim terenie przejechać albo z plaży się wydostać.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
dreg35
Administrator
Administrator

Postautor: dreg35 » 19 mar 2018, 19:34

Mam w weście ale powiem szczerze że jeszcze z potrzeby prawdziwej nie zapiąłem blokady...

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Awatar użytkownika
Elias
Chorąży
Chorąży

Postautor: Elias » 20 mar 2018, 8:27

A z technicznego punktu widzenia czy razem z montażem takiej blokady trzeba wymienić półosie na takie o podwyższonej wytrzymałości? I kolejne pytanie ... ale po kolei. Dawno temu posiadałem Land Rovera Serie III z 1976r gdzie stały napęd był właśnie na tylną oś a przód załączany był w razie potrzeby oczywiście też można było zamontować blokadę dyfra co dawało super efekt. Ale najlepiej sprawdzało się to w połączeniu z reduktorem. Kurde balans redukcja naprawdę robiła fajną robotę nawet bez dopinania przodu nie mówię tu o jakimś ciężkim terenie oczywiście. Ale to przeszłość Landryna z powodów rodzinnych została sprzedana. Na szczęście jest nasza "TE-TRÓJA". Czy po zamontowaniu blokady na tylni most występuje w świecie VWt3 coś takiego jak reduktor, który można by było zamontować w układzie z napędem tylko na tył?

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links

Wróć do „Wyprawy”